Jak to bylo s prvními hudebními nástroji u nás

Sluch je jeden z nejdůležitějších smyslů. Poslouchání hlasů, zvuků, rytmu a následně i melodie se pro miminko ihned stane součástí jeho života. Poslech hudby a rozvoj hudebního sluchu, smyslu pro rytmus a melodii je pro dítě velmi prospěšné. 

 

A jak to bylo s hudebními nástroji u nás? Moje teď jednoletá holčička jich ovládá několik.

 

Kostky

První, co zkoušela, bylo ťukání kostičkami o sebe. Samozřejmě to viděla u mě a napodobovala mě. Nikdy jsem jí nevzala ručky do svých rukou a neťukala jsem s nimi. Nechala jsem to zcela na ní. A když zkoušela kostičkou ťukat i do dalších věcí a zkoumat, co, jak zní, rozhodla jsem se pro další hudební nástroj - xylofon.

 

Xylofon

Ten byl trochu oříšek. Boucháním do xylofonu ručičkou se totiž neozývá žádný zvuk. To naší malou nejdříve trochu odradilo. Ale já jsem před ní do xylofonku ťukala a dokonce jsem se naučila zahrát pár písniček. Asi se jí to líbilo. Trvalo týden, než pochopila, že je potřeba držet v ruce paličku. Dali jsme jí ho v 9 měsících a ze začátku pro ni bylo těžké, trefovat se na klávesy. Nyní v roce už cinká krásně. (Koukněte na záložku video u produktu xylofon kovový obloukový.)

 

V 11 měsících jsme pořídili krtkův hudební set, ve kterém je rumbakoule, tamburína a flétnička.

 

Rumba koule

Ta jí šla hned a úplně snadno. Myslím, že tu by mohla mít třeba už od půl roku.

 

Tamburina

Na tamburinu lze hrát několika způsoby. Bouchat do ní jako do bubnu šlo malé hned. A moc se jí to líbilo, protože zvuk tamburíny je cinkavý a bubnovací zároveň. Později začala tamburinu zvedat a hrkat s ní. Teď zvládá v jedné ruce držet a druhou rukou do ní bouchat. Zvuk je tak nejčistší a nejvýraznější.

 

Flétna

S flétničkou to u nás bylo jako na houpačce, nejdříve se jí moc líbila. Později, když jsem na ní pískla, rozbrečela se. Dala jsem tomu chvíli čas a potom jsem zkoušela zahrát úplně potichu a nějaký nízký tón (se všemi ucpanými dírkami). A světe div se, začala se smát. A od té doby mi podávala flétničku, ať hraju já. No a teď kolem roku do ní začíná zkoušet foukat sama. Samozřemě ke hře to má ještě daleko, ale já jsem z toho nadšená!

 

No a jak hrají vaše ratolesti? Napište mi na facebooku.

 

Další články:

Jak si jinak vyhrát s hracími kostkami - 5 tipů pro děti od 6 měsíců

Hudební nástroje pro děti

8 důvodů, proč doma musíte mít dřevěné hračky

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací zde.