Jak si jinak vyhrát s hracími kostkami - 5 tipů pro děti od 6 měsíců

Že kostky jsou na stavění hradů, věží a mostů ví každé dítě i každý dospělák. Dřevěné kostky, kostičky, kvádry, válce a mosty a střechy a oblouky, červené, modré, zelené a žluté. Postavím jednu na druhou a druhou na třetí a pojď se, mami, podívat, co jsem postavil.

 

Ano, kostičky jsou skvělá hračka pro větší děti. Někteří dvouleťáci, ale spíše až tříleťáci si s dřevěnými kostkami dokáží dlouho dlouho hrát a stavět. Kostky jsou hra pro děti i pro dospělé.

 

Dneska ale popíšu 5 her, jak si s kostkami hrát i s menšími dětmi. Přivedla mě na to moje (teď 11 měsíční) dcerka. Takže vlastně jsme ze stavěcích dřevěných kostek udělaly kostky pro mimina.

 

Kostičky jsem jí totiž koupila už dávno. (Koupila jsem jí sadu s Krtkem.) Trochu jsem je i sama chtěla a zároveň jsem věděla, že se nám budou jednou hodit. A protože mají Bino kostky atest na zdravotně nezávadné barvy a další věci, rozhodla jsem se jí je dát už v 6 měsících. Byl to dobrý nápad. Začala se za nimi plazit a celkově se jí moc líbily.

 

Vezmi vrchní kostičku!

Jednoduchá hra na procvičování jemné motoriky, koordinace pohybů a na trpělivost spočívala v tom, že jsem postavila několik kostek na sebe a Evička se snažila vzít si tu vrchní. Když jsem stavěla já, líbilo se jí to a šla po tom. Vždy jsem jí ukázala tu horní, jak jí na věž postavím a zase jí beru a zase postavím. A pokaždé jsem použila jako vrchní kostku nějakou větší, jinak barevnou. 


Všechno shoď!

Tohle je další velmi jednoduchá hra. Asi nejjednodušší ze všech. Podstatou je postavit nějaký hrad, komín nebo sloup dostatečně vysoký. Dítě ho potom zboří. Učí se tím fyziku, že věci padají dolů, že udělají hluk nebo velkou ránu. Někdy jsem komín postavila třeba na noční stolek, aby kostičky po pádu udělaly velký rachot. Poprvé se lekla, ale pak už to vždy čekala.

 

Dej!

Na kostičkách jsme se začaly učit dávání. Jsou pro malou ideálně do ruky a v kyblíčku jich měla hodně, takže jsme to mohly zkusit víckrát po sobě. Když se hrabala v kbelíku a vyndávala kostky ven, nastavila jsem ruku a řekla: “Dej mi, prosím, kostičku.” Zezačátku mi ji na ruku položila, ale nepustila ji. Potom se už naučila mi ji opravdu dát. Poděkovala jsem. Někdy jsem jí ji nabídla zpět a někdy jsem si ji nechala. 

 

Malý hudebníček

Když jsme si hrály s kostkami, ukázala jsem jí, že si vezmu dvě a ťukám s nimi. Líbilo se jí to a zatím se jen dívala. Nechala jsem jí, ať se kouká, jak to dělám a dala jsem jí prostor, aby se to mohla naučit sama. Pokaždé, když jsme si hrály, tak jsem zaťukala. Za několik týdnů to začala sama zkoušet. Chvíli trvalo, než přišla na to, že musí držet dvě kostičky a že lepší jsou ty větší. Ale po čase už ťukala a smála se u toho na celé kolo.

 

Zaklízení do kbelíčku

Nejtěžší úkol pro moji holčičku bylo zaklízení do kbelíčku. Vyndávání, vyhazování a vysypávání jí šlo hned. Zaklízení se ale nápodobou také nakonec naučila. A šlo to krásně nápodobou. Ukazovala jsem jí, že mám kostku v ruce a že ji pustím do kyblíku. Líbil se jí ten zvuk a časem to zkusila také. Teď když uklízím kostky, vezme jednu důležitě do ruky a pustí ji nad kyblíčkem.Her kostkami je mnohem víc. Vzájemně se s vaším dítětem inspirujte. Můžete si hrát na vyndávání, dávání kbelíčku na hlavu, bubnování na kyblíček, prostrkování tvarů víčkem, vysypávání kostek na zem, pojmenovávání barev a tvarů, třízení podle barev a tvarů a pak konečně taky můžete stavět, přidávat kostičky na vršek věže nebo je opatrně pokládat.

 

Prostě kostičky jsou pro rozvoj dětské pozornosti, koncentrace, koordinace, jemné i hrubé motoriky skvělým pomocníkem.

 

Užijte si kostky zábavy!

V nabídce máme odlišně velká balení kostek (30, 50 nebo 100 kusů) a také balení s Krtkem a jeho kamarády.

 

Pokud se Vám článek líbil, sledujte nás na Jojky facebooku.

 

Další zajímavé články:

Vyfoťte si slevu

Chodítko, koupit nebo nekoupit?

Jak a kdy učit děti hodiny?

 

 

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací zde.