Jak a kdy učit děti hodiny?

Hodiny a hodinky – vodotěsné, ručičkové, digitální nebo třeba přesýpací a kukačkové. Věděli jste, že se děti učí, jaké existují typy hodin a hodinek, až ve 4. třídě? Často se je bohužel učí z učebnice nazpaměť, v lepším případě z obrázku. Přitom se tomu dá snadno pomoci, podívat se na výstavu, do muzea nebo jen zahrabošit ve skříni či na půdě, a ukázat dětem hodiny na vlastní oči, tak se děti nejlépe učí a zároveň si i pamatují.

 

A to samé se týká i učení hodin. Často se dočtete, že začínat s učením by se mělo před nástupem do 1. třídy, kdy se děti ve škole hodiny rychle doučí kvůli potřebě znát rozvrh a také se získáním znalosti čísel.

 

Pokud se vaše dítě do znalosti hodin nehrne, můžete dodržet tento postup. Na druhou stranu určitě neexistuje žádná tabulka, která by dokázala určit, kdy se má které dítě chtít učit hodiny. Ano, pravda je taková, že s nástupem 1. třídy se dítě bude učit počítat a také se mu bude dozajista hodit, když bude vědět, v kolik hodin si pro něj do školy přijde maminka nebo tatínek. Pokud ale dítě má rádo logiku, zajímá jej, co jak funguje a má zájem i o hodiny, není důvod se s ním neučit hodiny dříve. Koneckonců každé dítko je individuál a nejlepší je pro něj učit se s ním to, o co nejvíce projevuje samo zájem. Má tak největší motivaci se to naučit.

 

A jak na učení hodin? Určitě mějte na paměti, že učení hodin není chvilkovou záležitostí, hodiny obsahují spoustu věcí, které děti musí pochopit, proto buďte trpěliví a chvalte za každý malý krůček.

 

Pro naše školkáčky můžou být skvělou pomůckou Dřevěné hodiny, které jsou určeny pro děti již od 3 let.

 

Následující body vám pomohou s učením hodin:

  • Učte děti na analogových (ručičkových hodinách).
  • Popište rozdíly mezi velkou a malou ručičkou.
  • Vysvětlete dítěti nejprve celou hodinu, pak půl. A až poté čtvrt a třičtvrtě.
  • Vysvětlete, že hodiny mají 12 čísel, ale den má 24 hodin.
  • Vysvětlete, že 6:00 je ráno a 18:00 je večer.
  • A jako poslední, ovšem možná nejdůležitější bod považuji vysvětlit dítěti smysl učení – na co se mu bude hodit, když bude hodiny znát? Př.: „Táta chodí domu v šest hodin (18:00), velká ručička je úplně nahoru, malá ručička je opačně a úplně dolů. Obědváme ve 12:00. Pohádka začíná v 8 hodin atd.“ Děti jsou rády, když se učí samostatnosti a návštěvu, pohádku, jídlo nebo třeba oblíbený koníček si budou hlídat s nadšením. Děti ani nemusí znát čísla, pamatují si tvar, jaké ručičky vytvářejí.

 

S děťátkem určitě začínejte krůček po krůčku, Dřevěné hodiny u nás na jojky.cz mají výhodu, že kromě učení času osvojují také řadu dalších schopností. Hodiny jsou barevné, takže můžete s ratolestí procvičovat barvičky. Čísla jsou vyndávací a lze tak zlepšovat jemnou motoriku. Dále obsahují čísla od 1 do 12 a učíte se počítat. Hodiny jsou navíc barevně uzpůsobeny, celá hodina a půl jsou jednou barvou, čtvrt a třičtvrtě jsou další výraznou barvičkou. Dítě se tak učí podvědomě, i kdyby si zpočátku s hodinami pouze hrálo.

 

A jaký je váš názor na učení hodin? Podělte se s námi o vaše zkušenosti do komentářů na Facebooku. Nebo mi napište na e-mail jojky.hracky@email.cz.

 

Další články:

Chodítko - koupit nebo nekoupit?

Vyfoťte si slevu

6 hraček, které nikdy nezestárnou

Hudební nástroje pro děti

 

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací zde.