Hudební nástroje pro děti

Máte doma malé dítko, které nadšeně zkouší vyvodit zvuk z různých předmětů?  Je dokázáno, že i nenarozené děti vnímají hudbu a že o ni v prvních letech života projevují zájem. První zvuky, melodie a seznamování se s prvními hudebními nástroji přichází v raném věku. Pokud budete chtít vyměnit bouchání vařečkou na hrnce něčím smysluplným, poslechu příjemnějším, pořiďte svému dítěti hudební nástroj.

Moje malá se na xylofon naučila hrát v 9 měsících, trvalo jí týden, než pochopila, že musí používat paličku. Rumba koule, tamburinu si zamilovala hned. Do flétničky začala foukat v 1 roce.

 

Kdy pořídit první nástroj?

Po prvním roce života si můžete všímat, že se vaše děti začnou pohybovat v rytmu hudby, kterou slyší, budou zkoušet vydávat různé zvuky a budou si hledat nástroje, kterými by mohly vyvodit nějaký zvuk. Může to být právě již zmíněný hrnec s vařečkou nebo ťukání o sebe dvěma dřevěnými kostkami. Už v tomto období můžete dětem nabídnout první hudební nástroj, například xylofon nebo rumba koule, které jsou k poslechu mnohem příjemnější a neničí sluchový aparát. 

 

Jaké jsou vhodné nástroje?

Nejčastěji se děti v předškolním a mladším školním věku seznamují s Orffovými hudebními nástroji. Nejmenším dětem můžete nabídnout právě tyto nástroje, jako jsou ozvučná dřívka, rolničky, zvonkohry nebo rumba koule. Jsou jednoduché na ovládání, děti učí vnímat především tempo a rytmus. Při hře na xylofon se již objevuje první snaha o vnímání a reprodukci melodie. Pro děti od tří let jsou vhodné hudební nástroje s barevným označením, kde mohou hrát podle barev -  flétna, xylofon či metalofon. Starším dětem můžete pořídit klasickou flétnu, nebo velký xylofon

Při výběru hudebního nástroje se také řiďte přáním dítěte a jeho zájmy. Pro děti jsou důležité vzory a rádi napodobují své oblíbence. Pokud sami hrajete na kytaru nebo klávesy, nejlepším způsobem, jak u dítěte probudit hudební cítění je, že mu pořídíte dětskou verzi vašeho hudebního nástroje, tedy dětskou kytaru nebo malé klávesy. I přes to, že jsou dětské kytary spíše hračkami, probouzí u dětí kladný vztah k hudbě. 

 

K čemu je hra na hudební nástroj dobrá?

Hra na hudební nástroj rozvíjí celkovou osobnost dítěte. Díky stimulaci se rozvíjí mozková činnost, která má další vliv na soustředění, paměť, pozornost, na schopnost učit se. Děti se díky hře na hudební nástroje učí vytrvalosti, sebekontrole, motivaci. Trénují hrubou, ale i jemnou motoriku, učí se vnímat rytmus. Všechny tyto schopnosti mají další vliv na rozvoj dítěte, například na rozvoj řeči. Hra na dechové hudební nástroje učí děti práci s dechem a je vhodná i pro děti, které trpí na onemocnění horních cest dýchacích.

 

Jak s dětmi s nástroji pracovat?

Nejznámější umělci trénovali již od útlého dětství, což vyžadovalo spoustu píle a času. U dětí batolecího a mladšího školního věku jde rodičům především o seznámení se s hudbou a hudebními nástroji. Nenuťte dítě dělat jen to, co chcete vy, hraní je pro děti především o zábavě. Nechcete je tedy improvizovat a rozvíjet jejich fantazii. Pokud u dětí vybudujete v raném věku kladný vztah k hudbě, tak z této zkušenosti budou čerpat po celý život.

 

Pokud Vás článek nadchl a chcete svému dítěti pořídit hudební nástroj, vyberte nějaký hudební set, kde vyzkouší více nástrojů.

Na Jojky máme Krtkův hudební set, Hudební set s trianglem, Set hudebních nástrojů a ještě jiný Set hudebních nástrojů a potom Mini orchestr.

 

Pokud se Vám článek líbil, sledujte nás na Facebooku

 

Další články:

Jak si jinak vyhrát s hracími kostkami - 5 tipů pro děti od 6 měsíců

6 hraček, které nikdy nezestárnou

Jak a kdy učit děti hodiny?

 

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací zde.