Chodítko – koupit, nebo nekoupit?

Máte doma koupené chodítko? Nebo jeho koupi teprve zvažujete? Ať tak či tak, pozorně si přečtěte tento článek a rozhodněte, zda chodítko je pro vaše dítě to pravé.

 

Koupě chodítka může vypadat jako velké lákadlo. Přitom chodítko je zrovna velmi kontroverzní pomůcka pro naše nejmenší. Pokud doma máte klasické statické chodítko, nebo o něm uvažujete, rozhodně byste měli zpozornit. Statické chodítko nebo také tzv. hopsátko může dítěti velmi ublížit. Při používání chodítka se mu špatně vyvíjejí kyčle, ploska nohy a všechny svaly v těle. Dítě se nenaučí pracovat s rovnováhou a není schopno nalézt vlastní těžiště. Mozek totiž špatně interpretuje pohyby, které dítě v chodítku vytváří. Tyto pohyby nechápe jako chůzi. Pro dítě je přitom nezbytné, aby se naučilo chodit samo! Proto je výběr tohoto chodítko špatnou volbou.

 

Když se dítě učí chodit, nepomáhejte mu, nechte ho nejdříve chodit podél stěn a nábytku. Až se pak dítě umí samo postavit, můžete mu pomoci aktivním chodítkem. Při jeho používání už dítě chodí samo, proto není možné mu nijak uškodit. Děti aktivní chodítko používají pouze jako oporu, podobně jako židli nebo krabici. Ale pozor, tato situace pravděpodobně nastane nejdříve v 9 měsících dítěte. Proto na děťátko nespěchejte, dopřejte mu čas, aby se vše v jeho těle správně vyvíjelo.

 

Výhodou aktivních dětských chodítek je jejich multifunkčnost. Dítě chodítko před sebou tlačí a má jistotu opory, zároveň se může i rozvíjet dalšími funkcemi chodítka, které podporují motoriku. Chodítka obsahují moderní tvary, zajímavé barvy a různé vkládačky a labyrinty, které povzbuzují smysly, představivost a mají tak pozitivní vliv na rozvoj poznávacích schopností.

 

Pokud se rozhodnete pro koupi chodítka, volte určitě jeho aktivní verzi. Dítě nebude přikšírované k chodítku s omezením pohybu, naopak bude chodit samo a mít dostatek volnosti pro správný rozvoj svalů v těle. Zároveň nezapomeňte vybrat multifunkční chodítko s poznávacími pomůckami. Jedno vhodné najdete i u nás, stačí kliknout zde.

 

Děkuji za přečtení a dejte mi vědět, jaké zkušenosti s chodítkem máte vy? Napište mi na Facebooku na stránky nebo na e-mail jojky.hracky@email.cz

 Další články:

Jak a kdy učit děti hodiny?

Hudební nástroje pro děti

Vyfoťte si slevu

6 hraček, které nikdy nezestárnou

 

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací zde.